Tearcė

Humor

Home
Tearcė
Foto
Lajme
Radio Live
Muzikė/mp3
Download
Link
Islam ( Fejė )
Libri i Vizitoreve
Humor
Sport
Türk Sayfasi
Video klipe

 

...<<><<><>.humor......humor......humor.......humor"...<<><<><>>."

 

Welcome Folks to the most gorgeous village in Macedonia!

This group is ONLY for Tearce-citizens (Albanians, Macedonians, Turks, Romas....) no matter which language you speak - just be The Best - BE A TEARCALI! ;-)

You know that you are a real TEARCALI when/ Je Tearcali i vertete kure:...

1. You feel being better than anybody from any other village - because indeed you are just the Best
Ndjehesh se je ma i mire se banoret e fshatrave te tjere – sepse me te vertete je!

2. You have the best ideas But there is always something stopping you from realizing them
C’do here ke ideat me te mira, por gjithmone ka dicka qe te ndale t’i realizoshe ato!

3. You spend 80% of your lifetime in a coffeehouse
E kalon 80% te jetes ne cajtore… kafe e muhabet si turqit e lashte!

4. You feel to be too good for any job
Ndjehesh se je shum i mire per te punuar… flet pervoja shum vjecare ne kurbet, abe mu a e din sa mdonte shefi!

5. Just because You speak Turkish You really believe being a Turk
Jo vetem se flet turqishte, beso se ka me te vertete turk… o taj un pi Samsungi e kam prejardhjen ato tujt jan tokatli, a kto qeret jan cakmakli ka ene pi Anadolli, ka ene pi Italie ene pi Cecenie!

6. You are proud of your village but secretly you think that it is no good
Ndjehesh shume krenar per fshatin tende, por ne vetedijen tende e mban sekret se ne realitet seshte asgje!

7. You know that there are about 5‘000 smart citizens in your village but still the mayor will never be a native
E din se ekzistojne mbi 5'000 banore intelegjent ne fshatin tende, por s’beson se ndonjehere me komunen dot udheheq nje bashkfshatar… dihet per te udheheq jan ni skutace burra pi kllogje i kan zane kejt vendet!

8. Someone from Veles stops talking to you when you tell him that you are from Tearce
Ndonje banore i Velesit do ta nderpret biseden me ju, kur e kupton se je nga Tearca… pervoj personale!

9. You drink lots of alcohol because you claim that it improves your life
Konsumon shume alkool, vetem se mendon se ta rregullon jeten… pajm pi tkecit se shoci jone ka shaum derte!

10. At wintertime you think about 1‘000 projects to be realized in summer, but then in summer you postpone them because it’s just too hot to do so…
Gjate dimrit mendon t’i realizosh 1'000 projekte veres, por kure vjen vera i le anesh sepse eshte shume nxehte per te bere dicka… nuk pastrohet vdore temperatura +44 °C!

11. There are at least 10 different political parties representing your village
Kemi me se paku 10 parti politike qe e perfaqsojne fshatin tone… BDI,PDSH,DR,BDSH,PDK,PPD,TDP,VMRO,LSDM,ene partia e romeve!

12. You open a coffeehouse and you know that your neighbor across is also going to open one soon
Nese e hap nje cajtore… dihet se neser kojshija de cele ene aj nje!

13. Your Mosque donations are used to build barns
Donacionet e bashksise fetare shfrytezohen… per tmarau shtalla ene hotelle!

14. Also as a woman you can leave the house without accompaniment
Ene pse je femer… mund t’hecish vet udhes!

15. You know that every third Tearcali is a hidden atheist
Edin se c’do i treti Tearcali… eshte i pa fe! Tybestakfurullah.

16. You are ashamed to celebrate weddings without binge drinking
Nuk mund te besh dasem pa alkool… mare kush tet naje!

17. You want to have 4 mosques but you know that there are not enough believers to fill just one
Deshirosh qe ne fshatin tende te kete 3 xhamia… a e dishe se skina besimtare per nja ta mushim!

18. You are able to speak at least 3 different languages fluently
Je i gatshem te flasish tre gjuhe rjedhshem… ama te trajat ship i folish ene parce parce turce !

19. You avoid to talk with people from other villages because you don’t understand their accents
Mundohesh t’i ikish bisedes me banoret e fshatrave tjere, sepse nuk e kupton theksin e tyre… p.sh. meta kup - u llajna me buk te mcenket???

20. Your average year consumption of black tea is higher than of water
Konsumon me teper caj rusi se sa uje… po dihet nuk pahet ujti rekes, tmajrin e muren pershefcalit, ujtin na muren, kishen na ngulen!

21. Somebody asks you about your nationality you say from Tearce!
Dikushte pyet per kombin, thua nga Tearca… as i bardh as i zi, tearcali e vendali!

22. Your neighbor is either Macedonian, Roma or a Turkish speaking Albanian
Fqite e tu jane maqedon, rome ose shqiptare qe flasin turqisht… po be vlla se jan shkrujt kejt taurk elhamdulila!

23. You go by car to the coffeehouse however you would be faster going on foot
Del ne cajtore me veture edhe pse arin me shpejt duke ecur… ene plus i zen di parkinga se ene vllaj de dale me raben e vet!

24. You die most likely due to nicotine and alcohol
Vdekja vine me se shpeshti nga alkooli dhe nikotina...nen nsifajr te axha Mitre nesrit haxhinojm me cigare ngjoj!

…nevertheless you LOVE your village!
…prapseprap jemi krenare qe jemi Tearcali!!!

... NESE DIKUSH NDJEHET I PREKUR, D.T.TH. NA KA MIREKUPTUAR KEQ!

***************************************************************************************
Vetėm njė herė-"Sikur tė mund tė lindeshe edhe njė herė, ē'do tė dėshiroje tė bėhesh?" - e pyet njeriu shokun e vet.
-"Paj, ē'tė them, ndoshta do tė dėshiroja tė lindi kali" - ia kthen ky.
-"Jo, jo, nuk bėn dy herė tė lindesh i njėjtė" - ia kthen shoku.
*******************************************************************************************************
Polici i Shqipėrisė
Ne kohen e ndalim qarkullimit (orė policore)ne Tirane(ne vitin 97), dy police shohin nje makine qe po afrohej, e njeri nga ata sa u afrua shume makina e sheh shoferin, hap zjar dhe e le te vdekur ne vend.................
C'berre more - i thote shokuuuu, - se nuk ka filluar akoma ndalim qarkullimi, se do dhe 10minuta..........
-----Jo ore----i pergjigjet ky------po une e njoh ateee, se e kam komshiii, dhe atij i duhej dhe gjysem ore sa te arinte ne shtepiiiiiiiii 

**************************************************************************************

gjuetaret.jpg

dancingbaby.gif

 
rezerve